Morderstwo w Orient Expressie

Murder on the Orient Express

Morderstwo w Orient Expressie Myślę, że bez większego ryzyka można powiedzieć, że Morderstwo w Orient Expressie to najpopularniejsza powieść kryminalna Agathy Christie. Trudno powiedzieć, dlaczego wybór czytelników najczęściej pada właśnie na tę książkę. Ani nie jest debiutem brytyjskiej pisarki, ani też jej akcja nie jest specjalnie oryginalna w stosunku do pozostałych historii. A Wam który tytuł przychodzi do głowy, gdy jesteście pytani o to, czy znacie, albo czy czytaliście jakąś książkę Christie? Dobrze słyszę? Morderstwo w Orient Expressie? I właśnie dlatego historia zbrodni z Herculesem Poirotem w roli detektywa stała się klasykiem swojego gatunku. Sprawdźcie razem ze mną, w czym tkwi fenomen tej powieści.


Cena: 79 PLN
ISBN 978-83-66471-20-7
Poziom A2/B1

Morderstwo w Orient Expressie – jak do tego doszło?

Historia opowiedziana przez Agathę Christie, po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1933 roku, kiedy zaczęto ja wydawać w odcinkach, w czasopiśmie. Rok później ukazała się w formie książki i od razu podbiła serca czytelników. Patrząc z własnej perspektywy, w ogóle się temu nie dziwię – sama, po przeczytaniu Morderstwa, pomyślałam sobie: „Wow, to była genialna intryga!”.

Niezrównany detektyw, Hercules Poirot, podczas swojej podróży dostaje telegram, który wzywa go do jak najszybszego powrotu do Londynu. Wszystkie miejsca w Orient Expressie są już zajęte, ale, dzięki znajomościom, Belgowi udaje się dostać miejsce w drugiej klasie. Nie jest mu dane zaznać choćby chwili spokoju. Pociągiem podróżuje też Ratchett, Amerykanin, który oferuje detektywowi duże pieniądze za wykrycie nadawcy listów z pogróżkami, które dostaje. Poirot, zrażony gburowatością mężczyzny, odmawia. Nie przypuszcza, że już za parę dni będzie prowadzić śledztwo w sprawie jego zabójstwa. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wymieniając pasażerów poruszamy się równocześnie w kręgu podejrzanych o zamordowanie Ratchetta. Każdy, kto podróżuje Orient Expressem, może być mordercą. A może jednak jest nim ktoś, kto wkradł się do pociągu? Hercules Poirot proponuje dwa możliwe rozwiązania zagadki, obnażając po drodze kilka innych sekretów pasażerów. Ciekawi, kto stoi za morderstwem w Orient Expressie? Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać tej książki, koniecznie nadróbcie zaległości i sami poznajcie zaskakującą odpowiedź na to pytanie.

Johnny Depp u Agathy Christie

Brytyjska pisarka, która powołała do życia postać eleganckiego i dobrze wychowanego Herculesa Piorota, mogłaby mieć problem ze zrozumieniem fenomenu pirata Jacka Sparrowa, granego przez Johnny’ego Deppa. Dlatego pewnie protestowałaby, gdyby dowiedziała się, że aktor pojawi się w ekranizacji jej powieści. Dobra wiadomość dla pani Christie jest taka, że reżyser filmu z 2017 roku nie wpadł na szalony pomysł obsadzenia go w roli jajogłowego Belga. W Morderstwie w Orient Expressie Johnny Depp pojawia się w roli Ratchetta i, moim zdaniem, radzi sobie z tą postacią całkiem nieźle. Nadaje jej charakteru i sprawia, że staje się bardziej interesująca. A dzięki temu widz jeszcze bardziej chce się dowiedzieć, kto go zamordował.

Morderstwo w Orient Expressie - zwiastun, reż. K. Branagh, 2017

Akcja filmu z 2017 roku nie została przeniesiona do naszych czasów (całe szczęście), a jednak mam wrażenie, że to uwspółcześniona wersja Morderstwa. Może to ta hollywoodzka obsada? Albo reklama i rozgłos towarzyszące produkcji? Czy, w ostatecznym rozrachunku, produkcja na tym skorzystała? Powiem tak – na pewno nie straciła, szczególnie finansowo. Sam film, choć poprawny i dopracowany, nie zdołał przebić wersji z 1974 roku. Za dużo w nim przegadanych scen, za mało klimatu literackiego pierwowzoru. Fani twórczości królowej kryminału po obejrzeniu Morderstwa, w którym Johnny Depp jest jedną z wielu aktorskich gwiazd, mogą odczuwać pewien niedosyt. Twórcy kolejnych ekranizacji książek Agathy Christie (bo zakładam, że takie powstaną) mają jeszcze sporo do nadrobienia. Poprzeczka jest zawieszona naprawdę wysoko.

Morderstwo w Orient Expressie po angielsku

Hollywoodzką wersję Morderstwa w Orient Expressie, choć nie do końca udaną, obejrzałam w wersji z napisami. Moja znajomość angielskiego na razie wyklucza oglądanie filmów bez takiego wspomagania  Nie wyklucza za to czytania książek w tym języku. I nie mówię tu o literaturze dla dzieci. Jest na rynku takie wydawnictwo, które wydaje książki w różnych językach i na różnych poziomach. Tłumaczone są najpopularniejsze dzieła literackie, również klasyka kryminału. Dzięki Wydawnictwu [ze słownikiem] okazało się, że jeśli chcę przeczytać Morderstwo w Orient Expressie po angielsku, wcale nie muszę siedzieć z nosem w słowniku. Książki Wydawnictwa na każdej stronie, na marginesie, mają słowniczek z przetłumaczonymi najtrudniejszymi wyrazami i idiomami. Są wytłuszczone w tekście, więc łatwo je odszukać i wzrokowo zapamiętać. Takie rozwiązanie sprawia, że książkę czyta się szybko i płynnie. Przy okazji, dla uczących się angielskiego to świetna metoda, żeby poznać nowe słówka i od razu zobaczyć, jak stosuje się je w praktyce. Sama przypomniałam sobie to i owo

Morderstwo w Orient Expressie

Fragment Morderstwa w Orient Expressie w Wydawnictwie [ze słownikiem]

Nie da się porównać książki czytanej po polsku z tą po angielsku, w dodatku na poziomie A1/B2. To zupełnie inny stopień zaawansowania i uszczegółowienia. A jednak Morderstwo w Orient Expressie w Wydawnictwie [ze słownikiem] jest ciekawym uzupełnieniem dotychczasowej lektury. Czytelnik ma poczucie, że znajduje się bliżej oryginału i czasów, kiedy powieść powstawała. A że przy okazji uczy się obcego języka…To taki przydatny efekt uboczny!

Wydawnictwo [ze słownikiem] – książki dla każdego

Kryminały Agathy Christie, nieważne, czy po polsku, czy po angielsku, jako książki lub jako filmy, są ponadczasowe. Sięgają po nie kolejne pokolenia i, jak poprzednicy, ulegają urokowi Herculesa Poirot i panny Marple – drugiej głównej bohaterki w powieściach Christie. Książki autorki nie są brutalne, nie ma w nich krwawych scen rodem z filmów Tarantina. To ich wielka zaleta, bo dzięki temu mogą po nie sięgać stosunkowo młodzi czytelnicy. Obcowanie z taką klasyką z pewnością wyjdzie im na dobre. Dodajmy do tego jeszcze jej tłumaczenie na język obcy i mamy pełny wymiar edukacyjny. Wydawnictwo [ze słownikiem] bardzo u mnie zapunktowało. Morderstwo w Orient Expressie to na pewno nie ostatnia książka, którą w nim zamówiłam. Może i Wy dacie się namówić…?

Szukaj według języka

Szukaj według kategorii (Ang)

Szukaj według poziomu trudności (Ang)

Do nauki angielskiego (Ang)

eVirtualis sp. z o.o.

ul. K. Goduli 36
41-712 Ruda Śląska
NIP: 6482767305
REGON: 243122210
KRS: 441382

Copyright

2016 © Copyright by Wydawnictwo [ze słownikiem] Wszelkie prawa zastrzeżone